podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Filipiny - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Filipiny - wiza, ambasady, przepisy

Manila     
filipiny
Filipiny - podróże na FilipinyFilipiny - mapa krajuFilipiny - spis artykułów i galeriiFilipiny - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeFilipiny - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaFilipiny - szczepienia, zdrowie, poradyFilipiny - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROFilipiny - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOFilipiny - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Od obywateli polskich odwiedzających Filipiny nie wymaga się wizy na pobyt do 21 dni – należy tylko okazać bilet powrotny lub bilet do innego kraju oraz wszystkie dokumenty związane z podróżą, a także środki finansowe wystarczające na czas pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym do 59 dni. Planując dłuższy pobyt, należy wystąpić o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne – najbliższa placówka znajduje się w Budapeszcie, tel. (00361) 200 55 23, faks (00361) 200 55 28. Wizę można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym. Z uwagi na brak filipińskiej placówki dyplomatycznej w Polsce wizę można także uzyskać podczas tranzytowego pobytu w Bangkoku (patrz: Tajlandia). Przy wjeździe na Filipiny paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP.
Informacje dla kierowców
Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy.
Podróżowanie po kraju
Nie ma żadnych ograniczeń. Nie jest jednak zalecana podróż w rejony, w których działają zbrojne oddziały ekstremistów islamskich, szczególnie na dalekim południu tego kraju (wyspa Mindanao, archipelag Sulu). Należy zachować szczególną ostrożność podczas podróżowania w późnych godzinach wieczornych, nawet w niektórych dzielnicach stolicy kraju, Manili.
Przepisy celne
Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 tys. PHP należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej, niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów, restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.
Bezpieczeństwo
Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością w Manili, choć w ostatnim roku wzrosła liczba napadów rabunkowych. Nie należy jednak zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych, a następnie okradania). Poza stolicą należy zachować szczególną ostrożność. W godzinach wieczornych i nocnych należy wystrzegać się przebywania poza głównymi dzielnicami i w rejonach zamieszkanych przez biedotę. Zaleca się korzystanie wyłącznie z taksówek hotelowych.
Przydatne informacje
• Filipiny są krajem katolickim (81 proc. ludności), w którym święta kościelne obchodzone są podobnie jak w Polsce; 12 proc. stanowią wyznawcy innych religii, 5 proc. to muzułmanie.
• Woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do picia. Lepsze hotele dostarczają wodę destylowaną i mineralną w ramach regularnych usług, w gorszych należy się w nią zaopatrzyć samemu (w sprzedaży dostępna jest butelkowana woda pitna). Owoce i warzywa należy myć przed spożyciem.
• Na plażach prowadzony jest handel obnośny. Nie wszyscy sprzedawcy należą do najuczciwszych; czasami podszywają się pod tę kategorię osób członkowie gangów młodocianych, gotowi okraść klienta.
• Poziom bezrobocia jest bardzo wysoki, a praca bez zezwolenia jest surowo karana.
• Należy raczej unikać wycieczek w godzinach wieczornych, zwłaszcza jeśli nie zna się okolicy. Dobrze jest skorzystać z pomocy zaufanego przewodnika.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Bangkoku (Tajlandia) akredytowany jest również w Republice Filipin.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Filipin
H-1026 Budapest
Gábor Áron utca 58
tel.: (0-0 36 1) 200 5523, 200 5524, 200 5526
tel.: kom. (0-0 3630) 202 1760
fax: (0-0 36 1) 200 5528
phbuda@mail.datanet.hu

Wydział Konsularny
consular.ph@mail.datanet.hu

Wydział Polityczny i Aministracyjny
political.ph@mail.datanet.hu

Wydział Finansowy
finance.ph@mail.datanet.hu